Haber: Buğrahan Doğangil

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler zincir marketlerin yerel esanafa ve bir alana yönelik satış yapan dükkanları son derece olumsuz etkilediğini düşünüyor. Ayrıca zincir marketlerin pek çok ürün grubunu pazarlamasının tüccar kadar vatandaşa da zarar vereceğini yaptığı yazılı açıklama ile dile getirdi.

ETO'dan Başkan Metin Güler'in cümlelerine istinaden yapılan yazılı açıklamada; 

“Gıda ürünü satmak amacıyla açılan ancak neredeyse A’dan Z’ye kadar her ürünü satan marketler, kendi sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizi rekabet edemeyecek konuma getirmiştir. Nasıl ki mobilyacılar gıda maddesi, manavlar elektronik eşya, hırdavatçılar cep telefonu satamıyor ise marketlerin de sattıkları ürünlere sınırlama gelmesi gerekmektedir. Ekonomideki durgunluğun ardından COVİD-19 salgını ile mücadele eden tüccarımız, zincir marketler karşısında yok olma tehlikesi yaşamaktadır. Şayet zincir marketler boyadan beyaz eşyaya, kurbanlıktan sebzeye kadar ne varsa satmaya devam ederse cadde ve sokaklarımızda küçük tacir diye tabir ettiğimiz firmaları yakın gelecekte görmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

Zincir marketler sebebiyle küçük esnaf iş yapamaz hale geldi

Tüccarın market zincirleri karşısında zor duruma düştüğünü belirten ETO Başkanı Metin Güler, “Küçük ölçekli firmalarımızın ticaretine devam edebilmesi için market zincirlerinin satış yapacağı ürünlere sınırlama getirilmesi zaruri hale gelmiştir. Zaten zor durumda olan tüccarımız, market zincirlerinin yarattığı haksız rekabet nedeniyle kiralarını ödeyemez, işlerini devam ettiremez duruma gelmiştir. Eskişehir Ticaret Odası olarak, ticaretin çarklarının dönmesi, tüccar ve esnafımızın da faaliyetlerini sürdürebilmesi için market zincirlerinden kaynaklanan bu haksız rekabet sebebiyle ilgili tüm kurumlarla temasa geçecek, sorunun TOBB nezdinde ilgili bakanlıklara iletilmesi ve çözülmesi için takipçi olacağız” ifadelerine yer verildi.

Metin Güler'in bu çıkışı bakanlık seviyesinde karşılık bulacak mı? Zincir marketlerin yasal olarak satış yaptığı ürün grubu alanları kısıtlanacak mı? Bunu kamuoyuna zaman gösterecek.