Alpu İlçesi Karakamış Mahallesi'nde gerçekleştirilen tohum teslim törenine, Alpu Kaymakamı Metin Baskın, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür Vekili Gamze Kaya, Karakamış Mahallesi Muhtarı Mustafa Öztürk, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ile çiftçiler katıldı.

"Kuraklığa ve hastalığa dayanıklı buğday çeşitlerinin tanıtımına devam ediyoruz"

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, “Eskişehir’de son yıllarda görülen kuraklık ile mücadele çerçevesinde hazırladığımız 'Kuraklık Eylem Planı' çerçevesinde, araştırma enstitülerimizde yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, kuraklığa ve hastalığa dayanıklı buğday çeşitlerinin çiftçilerimize tanıtımı ve yaygınlaştırılması için çalışmalarımıza hızla devam etmekteyiz. Bu amaçla kuraklığa ve pas hastalıklarına dayanıklı Taner ve Selçuklu buğday çeşitlerini ilimizdeki çiftçilerimize tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Çiftçilerimize, ilimize ve ülkemize bol ve bereketli bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

"Kurak şartlara ve pas hastalıklarına dayanıklı 'Taner ve Selçuklu' ekmeklik buğday çeşitleri geliştirilmiştir"

Son yıllarda dünyada görülen küresel ısınmanın etkilerinin Türkiye'de de görüldüğünü ifade eden Gümüş, "Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında etkisini gösteren kuraklık ve düzensiz yağışlar nedeniyle oluşan hastalıklardan ilimiz hububat üreticileri de olumsuz yönde etkilenmektedir. Bakanlığımız TAGEM bünyesinde faaliyet gösteren araştırma enstitülerince değişen iklim ve toprak şartlarına adaptasyon kabiliyeti yüksek, verim ve kalite özellikleri ile ön plana çıkan çeşitler ıslah edilmektedir. Konya’da bulunan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından kurak şartlara ve pas hastalıklarına dayanıklı 'Taner ve Selçuklu' ekmeklik buğday çeşitleri geliştirilmiştir. Farklı illerde de yaygınlaştırılması planlanan ve geçtiğimiz yıl Denizli ili, Çal ilçesinde de yürütülen demonstrasyon çalışmalarında olumlu sonuçlar alınan Taner ve Selçuklu çeşitlerinin ekilişi Eskişehir ilimizde de yapılması planlanmıştır. Bu çerçevede, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Alpu ilçesi, Karakamış mahallesinde yetiştiricilik yapan önder çiftçilerinden Ahmet Demir’e her iki çeşitten de 10’ar dekarlık alana ekim yapacak şekilde 400 kg tohum teslim edilmiştir" şeklinde konuştu.